29 Ekim 2010 Cuma

29 Ekim 2010 Cuma
Kitap Fuarı, İspanyol Edebiyatını Türkiye'ye Taşıyor!
29. Uluslararası İstanbul Kitap Fuarı, yarın başlıyor. 'İstanbul'u Yazmak' temasıyla 30 Ekim-7 Kasım arasında Beylikdüzü TÜYAP Fuar Merkezi'ni mekân tutacak fuar, ilk kez bir konuk ülkeyi, İspanya'yı, yazar ve sanatçılarıyla ağırlayacak.
TÜYAP Uluslararası İstanbul Kitap Fuarı, yarın kapılarını 29. kez kitapseverlere açıyor. 550 yayınevi ve sivil toplum kuruluşunun katılımıyla 7 Kasım'a kadar devam edecek fuar, yaklaşık 300 etkinliğe ev sahipliği yapacak. 'İstanbul'u Yazmak' temasıyla gerçekleşecek fuarın onur yazarı mimar Doğan Kuban, konuk ülkesi ise İspanya. TÜYAP Tüm Fuarcılık Yapım AŞ'nin Türkiye Yayıncılar Birliği işbirliğiyle düzenlediği fuar, ilk kez bir ülkenin edebiyatını ve kültürünü İstanbul'a taşıyor. Julio Llamazares, Soledad Puertolas, Angeles Caso, Juan J. Armas Marcelo, Luis del Val, Fernando Sánchez Dragó, Luisgé Martín ve Rafael Chirbes, İspanya'dan gelecek yazarlar arasında. Konuk yazarların katılımıyla söyleşiler, sergiler ve konserler düzenlenecek.
Fuarın ilk dört günü açık kalacak Uluslararası Salon, farklı ülkelerden yazarları, 'Telif Ajansları Özel Bölümü' dünya edebiyatının önde gelen telif ve edebiyat ajanslarını ağırlayacak. Aralarında Zagor'un çizeri Gallieno Feri'nin de bulunduğu dünyaca tanınmış 51 yazar, şair, çevirmen ve çizer fuarda kitapseverlerle bir araya gelecek. Feri, 6 Kasım'da fuarda olacak.
İlki geçen yıl düzenlenen "Word Express-Balkanlar'dan İstanbul'a Edebi Bir Yolculuk" projesi kapsamında genç şairler İstanbul'da buluşacak. İstanbul Kitap Fuarı, bu sene önemli bir etkinliğe, 2 Kasım Salı günü Uluslararası Yayıncılar Birliği/Yayınlama Özgürlüğü Ödül Töreni'ne de ev sahipliği yapacak. Fuarın en önemli yeniliklerinden biri de sahaflar. İstanbul'dan 14 sahaf, baskısı bitmiş kitapları, Osmanlıca ve yabancı dildeki eserleri, 1. baskı ve imzalı kitapları, nadide afişleri, plakları, eski gazete, dergi, fotoğraf, belge, ephemera ve çizgi romanlarıyla fuar alanına sergi açıyor.
Fuarda bu yıl, 'Sanatçı Onur Ödülü' heykeltıraş Ali Teoman Germaner'e, 'Eleştirmen Onur Ödülü' Prof. Dr. Ayla Ödekan'a, 'Koleksiyoner Onur Ödülü' İpek ve Ahmet Merey'e, 'Sanatsever Kurum Onur Ödülü' ise Baksı Müzesi'ne veriliyor.
20 ülkeden 100 sanatçının farklı disiplinlerdeki eserlerini 'Görünmeyen İstanbul' ana teması altında sergileyeceği 20. İstanbul Sanat Fuarı da yine aynı mekanda komşu olarak İstanbul Kitap Fuarı'na eşlik edecek.
Öğrenci, öğretmen ve emeklileri ücretsiz olarak ağırlayan fuarların giriş bedeli 5 TL. Fuarlar 30 Ekim-6 Kasım tarihlerinde 11.00-20.00 saatleri, kapanış günü olan 7 Kasım 2010 tarihinde ise 11.00-19.00 saatlerinde, Uluslararası Salon ise 30 Ekim-2 Kasım 2010 tarihleri arasında 11.00-18.00 saatleri arasında ziyaret edilebilir.
KÜLTÜR SANAT

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder